Aleksy Melcer


Aleksy Melcer, urodzony 15 kwietnia 1923 roku w Hajnówce, to postać historyczna, która pozostawiła swój ślad w dziejach Polski. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwe czasy, a jego działalność w czasie II wojny światowej oraz późniejsza rola jako oficer aparatu bezpieczeństwa PRL są przedmiotem wielu dyskusji.

Melcer zmarł 6 października 1974 roku, a jego biografia odzwierciedla złożoność i dramatyzm epoki, w której żył.

Życiorys

Aleksy Melcer pochodził z białoruskiej rodziny, co miało wpływ na jego życie i późniejsze działania. W drugiej połowie lat 30. XX wieku, zaangażował się w działalność KZMP, czyli Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. W roku 1938 ukończył szkołę powszechną w Hajnówce, a następnie przez sześć miesięcy uczęszczał do szkoły w Saratowie w 1940 roku.

W 1941 roku został powołany do Armii Czerwonej, gdzie brał udział w walkach na froncie wschodnim, co było istotnym epizodem w jego życiorysie. Po zakończeniu działań wojennych, od 23 marca 1946 roku, pełnił funkcję funkcjonariusza w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku. Jego kariera zawodowa rozwijała się dalej, kiedy 1 marca 1951 roku został przeniesiony do WUBP w Gdańsku, gdzie objął stanowisko zastępcy naczelnika, a później naczelnika Wydziału Personalnego.

Od 1 października 1955 roku, Melcer był inspektorem Inspektoratu Kierownictwa Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku, co ukazuje jego zaangażowanie i wpływ w strukturach bezpieczeństwa publicznego w okresie PRL.

Odznaczenia

Lista odznaczeń, które uzyskał Aleksy Melcer, przedstawia się w sposób szczególny, ukazując jego znaczące osiągnięcia oraz wkład w historię. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat przyznanych mu wyróżnień:

  • Order Czerwonej Gwiazdy,
  • Order Czerwonej Gwiazdy,
  • Medal „Za Odwagę”,
  • Medal „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”,
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej,
  • Odznaka „10 Lat w Służbie Narodu”.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 29.08.2021 r.]
  2. Cmentarz Miejski w Białymstoku [online], www.polski-cmentarz.com [dostęp 15.11.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Anatol Czaban | Artur Kuptel

Oceń: Aleksy Melcer

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:19