Andrzej Seweryn, urodzony 9 listopada 1962 roku w Hajnówce, jest wybitnym polskim mechanikiem oraz profesorem nauk technicznych. Jego specjalizacja koncentruje się na wytrzymałości materiałów, co przedstawia jego głęboką wiedzę oraz umiejętności w tej dziedzinie. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej, gdzie przyczynia się do rozwoju akademickiego oraz promowania innowacyjnych badań naukowych.
Życiorys
Andrzej Seweryn przyszedł na świat 9 listopada 1962 roku w Hajnówce. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W 1992 roku uzyskał stopień doktora, który został mu nadany przez Radę Naukową IPPT PAN, natomiast habilitację obronił w 1997 roku na tej samej uczelni. W 2004 roku, dzięki decyzji prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, został uhonorowany tytułem profesora nauk technicznych.
Po zakończeniu studiów w 1986 roku rozpoczął pracę jako konstruktor w Toruńskich Zakładach Urządzeń Okrętowych. Następnie, w latach 1988–2021, związał swoją karierę z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej, gdzie piastował różne stanowiska, przechodząc ścieżkę kariery naukowej od asystenta i adiunkta do profesora nadzwyczajnego oraz profesora zwyczajnego.
W latach 2008–2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki na Politechnice Białostockiej. Dodatkowo, w latach 2002–2008 oraz 2012–2019 był dziekanem Wydziału Mechanicznego. W okresie od 1999 do 2020 roku pełnił obowiązki kierownika Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej na tym samym wydziale. Od 1 stycznia 2021 roku jest związany z nowo powstałym Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, a od 1 marca tego samego roku objął stanowisko dziekana tego wydziału.
Działalność naukowa i dydaktyczna
Aktywność naukowa prof. Andrzeja Seweryna koncentruje się na dziedzinach inżynierii mechanicznej, obejmując m.in. mechanikę materiałów i konstrukcji, jak również mechanikę uszkodzeń i pękania. Interesuje się także metodami eksperymentalnymi oraz obliczeniowymi w mechanice.
W swoim dorobku ma około 350 publikacji naukowych, z czego >50 zostało opublikowanych w czasopismach indeksowanych w bazie danych Journal Citation Reports. Ponadto, jest autorem siedmiu monografii, a jego badania zostały cytowane 1096 razy według bazy Web of Science Core Collection, co skutkuje współczynnikiem Hirscha wynoszącym 15.
Prof. Seweryn pełnił funkcję promotora dla ośmiu przewodów doktorskich. Wspierał rozwój nauki jako założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Acta Mechanica et Automatica”. Od 2003 roku jest członkiem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2016–2020 także członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN.
Regularnie angażował się w działalność zespołów ministerialnych, między innymi będąc członkiem Zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. W latach 2012–2020 pełnił rolę Przewodniczącego Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych, a w 2020 roku otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego tego grona.
Wyróżnienia
Andrzej Seweryn to uznawany naukowiec, którego osiągnięcia zostały docenione przez wiele instytucji akademickich. W 2022 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa, co stanowi znaczące wyróżnienie w świecie nauki.
W ramach wydarzeń tego roku, Seweryn został uhonorowany przez Politechnikę Lubelską, a także Uniwersytet Techniczny w Koszycach przyznał mu ten sam tytuł. Oba wyróżnienia świadczą o jego wkładzie w rozwój danej dziedziny oraz o uznaniu, jakie zdobył w środowisku akademickim.
Przypisy
- Prof. Andrzej Seweryn z tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej | WIMiO - Politechnika Gdańska [online], wimio.pg.edu.pl [dostęp 15.06.2022 r.]
- Nr 246/15 czerwca 2022 - Biuletyn Politechniki Gdańskiej! [online], biuletyn.pg.edu.pl [dostęp 15.06.2022 r.]
- a b c d e f g h l, Prof. Andrzej Seweryn dziekanem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG [online], gdansk.pl [dostęp 30.03.2021 r.]
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.03.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Tomasz Adamiec | Leszek Jańczuk | Kamil Tomaszuk | Janusz ŚwiąderOceń: Andrzej Seweryn (naukowiec)