Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce


Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, zlokalizowany w Hajnówce, stanowi niezwykle cenny zabytek architektury oraz ma istotne znaczenie dla lokalnej społeczności. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który znajduje się w województwie podlaskim.

Warto dodać, że kościół ten należy do dekanatu Hajnówka, który jest częścią diecezji drohiczyńskiej, co podkreśla jego ważność w strukturze Kościoła katolickiego w Polsce.

Historia

Budowla, mimo że jest wpisana do rejestru zabytków, została zrealizowana dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Jest to trzeci kościół parafialny w dziejach Hajnówki. Projekt świątyni stworzył warszawski architekt Stanisław Marzyński. Budowa rozpoczęła się pod kierownictwem księdza Józefa Moniuszki, proboszcza hajnowskiego, w dniu 23 lutego 1946 roku.

Oficjalnie prace nad fundamentami zainaugurowano 28 sierpnia 1948 roku. W dniu 14 listopada tego samego roku miał miejsce ceremoniał poświęcenia kamienia węgielnego, którego dokonał ksiądz prałat Henryk Humnicki, będący wikariuszem kapitulnym diecezji pińskiej. Niestety, ze względu na działania władz komunistycznych, kontynuacja budowy napotkała trudności i została wstrzymana.

Na szczęście, 14 września 1957 roku nastąpiło wznowienie prac budowlanych, co było możliwe dzięki staraniom księdza Ignacego Wierobieja, który również pełnił funkcję proboszcza w Hajnówce. To on miał zaszczyt poświęcić prezbiterium w dniu 2 września 1963 roku oraz odprawić pierwszą mszę świętą w nowej świątyni.

Budowa kościoła zakończyła się 27 listopada 1965 roku, a 12 września 2010 roku, świątynia doczekała się konsekracji, którą poprowadził biskup drohiczyński, Antoni Dydycz. Te wszystkie wydarzenia pokazują długą i pełną wyzwań historię tego miejsca.

Wyposażenie

W bocznych absydach kościoła znajdują się dwa piękne drewniane ołtarze, które mają swoje korzenie w starszej świątyni. Zostały one zbudowane przez lokalnych stolarzy w 1944 roku i ozdobione starannie wykonanymi rzeźbami zaprojektowanymi przez Wiktora Zin, znanego parafianina z gór. W jednym z bocznych ołtarzy można podziwiać drewnianą figurę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas gdy w drugim znajduje się figura św. Antoniego.

Okna świątyni zdobią witraże, które zostały wykonane przez Jana Stańdę z Krakowa. Warto również wspomnieć, że w 1977 roku w apsydzie kościoła powstała mozaika, której projekt zrealizował profesor Zina. Organy, które można usłyszeć w trakcie liturgii, zostały zrobione na przełomie XIX i XX wieku przez świdnicką firmę „Schlag und Sohne” i mają oznaczenie opus 922. Posiadają pneumatyczną trakturę, dwa manuały oraz 28 głosów.

Te organy pochodzą z nieistniejącego już kościoła ewangelicko-augsburskiego w Jedlinie-Zdroju. W latach 2005–2009 na ścianach i suficie świątyni powstała polichromia autorstwa krakowskiego artysty malarza Jerzego Pasternaka. Ta imponująca dekoracja przedstawia zarówno wydarzenia biblijne, jak i historyczne, w tym odnalezienie Relikwii Drzewa Krzyża Pańskiego przez św. Helenę oraz chrzest Polski.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 30.04.2014 r.]
  2. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława BM (Hajnówka). ciekawepodlasie.pl. [dostęp 25.08.2021 r.]
  3. Hajnówka – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. diecezja drohiczyńska. [dostęp 25.08.2021 r.]
  4. Jakub Garbacz: Hajnówka – Kościół Rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego. Polskie Wirtualne Centrum Organowe, 06.08.2003 r. [dostęp 20.07.2014 r.]
  5. Historia parafii. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. [dostęp 30.04.2014 r.]

Oceń: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24