Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, znane również jako Другі агульнаадукацыйны ліцэй з дадатковым навучаннем беларускай мовы ў Гайнаўцы, to renomowana szkoła średnia, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1949 roku.
Jest to druga instytucja tego typu w Polsce, w której wprowadzono dodatkową naukę języka białoruskiego. Warto zaznaczyć, że pierwotnie podobny program został wprowadzony w LO z BJN w Bielsku Podlaskim już w 1944 roku.
Aktualnie, w 2020 roku, Liceum w Hajnówce stanowi jedno z dwóch liceów oferujących naukę języka białoruskiego na terenie Białostocczyzny. Szkoła nosi aktualnie nazwę II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, jednak w przeszłości była znana jako Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania.
Historia
Historia liceum białoruskiego w Hajnówce sięga 1 września 1949 roku, kiedy to rozpoczęło swoją działalność. Przez pierwsze lata istnienia, do roku 1963, była to jedna z najmniejszych średnich szkół w całym województwie.
W latach 60. szkoła zaczęła kłaść duży nacisk na rozwój sportowy. W szczególności drużyna siatkarek z Hajnówki osiągała znaczące wyniki, docierając do czołowej grupy województwa. W roku szkolnym 1970/71 zdobyła nawet III miejsce w Półfinałach Mistrzostw Polski rozegranych w Lublinie.
W latach 80. udało się rozwiązać problem z liczba uczniów w klasach pierwszych, co miało pozytywny wpływ na rozwój placówki. W roku 1988 wprowadzono trzy klasy, oznaczone literami a, b oraz c.
Rok 1993 był przełomowy, bowiem oddano do użytku nowy obiekt dydaktyczny, który znacząco poprawił warunki nauczania. Tego samego roku Eugeniusz Wappa utworzył Klub Spraw Białoruskich, co przyczyniło się do dalszego promowania kultury białoruskiej.
W 1999 roku szkoła przeszła metamorfozę i zmieniła nazwę na Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, który obejmował zarówno gimnazjum, jak i liceum. Wcześniej funkcjonowała pod nazwą Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania, co podkreślało jej charakter i misję.
W 2007 roku szkoła osiągnęła wysoką lokatę, zajmując 42 miejsce w kraju, a 5 miejsce w województwie w rankingu najlepszych liceów. Następnie, według rankingu przeprowadzonego przez „Perspektywy” w 2012 roku, placówka została oceniona na 12. pozycji w województwie podlaskim, co świadczy o jej wysokim poziomie edukacyjnym.
Rola liceum
Misją tej placówki jest aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym Hajnówki, a także kształtowanie białoruskiej tożsamości wśród młodzieży. Warto zauważyć, że odsetek uczniów identyfikujących się jako Białorusini jest znacznie wyższy w porównaniu do liceum w Bielsku Podlaskim. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 1995 roku, w Hajnówce 11% uczniów zadeklarowało zdecydowaną przynależność do narodu polskiego, natomiast w LO z BJN w Bielsku Podlaskim ten procent wyniósł 26%. Różnice w tożsamości narodowej są widoczne, gdyż w Bielsku Podlaskim 33% uczniów przyznało się do polskiej tożsamości, w Hajnówce – zaledwie 16%. Co więcej, w LO z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku nie odnotowano uczniów declaring żadnej zdecydowanej narodowości polskiej ani nie stwierdzono przewagi tożsamości polskiej nad litewską.
Podobnie, absolwenci liceum mają ograniczone opcje w zakresie dalszej edukacji, bowiem mogą studiować jedynie filologię białoruską, ze względu na to, że na białoruskich uczelniach wykładany jest język rosyjski.
Dyrektorzy w historii szkoły
W historii Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce znaczącą rolę odgrywało wielu dyrektorów, którzy przyczynili się do rozwoju placówki na przestrzeni lat.
- Bazyli Litwińczuk – 1949–1950,
- Sergiusz Soroka – 1950–1957,
- Anastazja Tropak – 1957–1968,
- Aleksander Iwaniuk – 1968–1971 i 1981–1991,
- Włodzimierz Stepaniuk – 1971–1981,
- Bazyli Dąbrowski – 1991–1992,
- Eugeniusz Saczko – 1992–2017,
- Igor Łukaszuk – 2017-.
Absolwenci
Wśród absolwentów liceum znajduje się wielu wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin. Oto niektórzy z nich:
- Katarzyna Bonda – znana w Polsce pisarka oraz dokumentalistka, a także dziennikarka i scenarzystka, która specjalizuje się w tematyce kryminalnej,
- Leszek Jańczuk – biblista protestancki, który jednocześnie pełni funkcję nauczyciela akademickiego oraz tłumacza Biblii,
- Aleksander Kiryluk – dr hab. inż., profesor Politechniki Białostockiej, specjalizujący się w torfoznawstwie i autor około 120 prac naukowych z zakresu inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki,
- Jerzy Ostapczuk – doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny oraz dziekan Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w kadencji 2016–2020, a także badacz rękopisów starocerkiewnosłowiańskich,
- Wojciech Siegień – etnolog, psycholog oraz publicysta, posiadający tytuł doktora nauk społecznych, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
- Eugeniusz Wappa – dumny działacz białoruski.
Przypisy
- LO z DNJB W Hajnówce w czołówce najlepszych liceów – Portal Powiatu Hajnowskiego.
- Ranking Liceów Ogólnokształcących 2012 – woj. podlaskie. [w:] Portal edukacyjny „Perspektywy” [on-line]. 2012. [dostęp 28.11.2012 r.] (pol.).
- Sławomir Iwaniuk: Historia nauczania j. białoruskiego w Białymstoku. [w:] Аб'яднанне ў Карысць Дзяцей і Моладзі Якія Вывучаюць Беларускую Мову Аб-Ба /Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego AB-BA [on-line]. www.ab-ba.com.pl, 28.11.2012 r. [dostęp 28.11.2012 r.] (pol.).
- A. Iwaniuk, B. Sakowski: Historia szkoły. [w:] Strona internetowa szkoły [on-line]. [dostęp 24.06.2018 r.] (pol.).
- A. Iwaniuk, B. Sakowski: Liceum Białoruskie w Hajnówce. 2000, s. 30.
- Iwaniuk i Sakowski 2000, s. 11.
- Iwaniuk i Sakowski 2000, s. 12.
- Edukacja a tożsamość etniczna: materiały z konferencji naukowej w Rabce. Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 1995, s. 134.
- op. cit. Edukacja a tożsamość etniczna: materiały z konferencji naukowej w Rabce, s. 132.
- op.cit. Edukacja a tożsamość etniczna: materiały z konferencji naukowej w Rabce, s. 131.
- https://www.kuratorium.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/04/informacje-na-temat-stanu-edukacji-mniejszosci-bialoruskiej-w-wojewodztwie-podlaskim.pdf
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Górniańskie Łąki | Czworaki (Hajnówka) | Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce | Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce | Kraskowszczyzna (Hajnówka) | Hajnówka (stacja kolejowa) | Nadleśnictwo Hajnówka | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Hajnówce | Lądowisko Hajnówka | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce | Puszcza HajnówkaOceń: Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce