Bohdan Głuszczak


Bohdan Głuszczak to postać, która z pewnością zapisała się w historii polskiego teatru i filmu. Urodził się 1 stycznia 1936 roku w Hajnówce, a jego życie zakończyło się 3 lutego 2016 roku w Olsztynie.

Był nie tylko aktorem, ale również utalentowanym reżyserem. W ciągu swojej kariery zdobył tytuł profesora nauk teatralnych, co potwierdza jego ogromny wpływ na rozwój sztuki teatralnej w Polsce.

Życiorys

Bohdan Głuszczak był wybitnym artystą teatralnym, który ukończył liceum w Paczkowie, a następnie podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie uzyskał dyplomy na Wydziałach: Reżyserskim Teatru Niezawodowego w 1956 roku oraz Aktorskim, który ukończył w 1964 roku. W 1967 roku bohater naszej opowieści zdał też egzamin reżyserski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Od 1969 roku Głuszczak był związany z łódzką uczelnią jako pracownik dydaktyczny, gdzie w międzyczasie uzyskał doktorat w 1983 roku, a następnie habilitację w 1991 roku. W kwietniu 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk teatralnych. Oprócz pracy w Łodzi, wykładał także w innych instytucjach, takich jak Olsztyńska Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Dodatkowo, angażował się w kształcenie młodych adeptów sztuki teatralnej również na białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie.

W latach 1959–1989 Głuszczak przebywał na kierowniczych stanowiskach w Pantomimie Olsztyńskiej, zaczynając jako kierownik artystyczny, a następnie przejmując rolę dyrektora. Był uznawany za prekursora arteterapii teatralnej wkraczającej w życie osób niesłyszących. Warto także wspomnieć, że pełnił funkcję kierownika artystycznego Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie od 1959 roku. Poza tym pracował jako aktor w Olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza od 1962 roku oraz piastował stanowisko dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek w latach 1994-1995.

W latach 1960–1989 aktywnie uczestniczył w działaniach Polskiego Związku Głuchych, co dowodzi zaangażowania Głuszczaka w pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, w latach 1984-1990 był członkiem Narodowej Rady Kultury, co podkreśla jego wpływ na rozwój kultury w Polsce.

Na koniec warto zaznaczyć, że po śmierci został pochowany na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, pozostawiając po sobie ważny dorobek w dziedzinie edukacji teatralnej oraz promowaniu sztuki wśród osób niewidomych i niesłyszących.

Twórczość

Bohdan Głuszczak to wybitna postać w świecie sztuki teatralnej, której twórczość obejmuje około 120 realizacji scenicznych, w tym zarówno reżyserii, choreografii, jak i występów aktorskich. W jego dorobku znajduje się także 22 oryginalnych przedstawień, które były jego autorstwa.

W uznaniu jego zasług w dziedzinie sztuki teatralnej, Głuszczak otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 1980 roku podczas XXII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu zdobył nagrodę za opracowanie ruchu scenicznego do spektaklu „Pani Wdzięczny Strumyk”. Dodatkowo, w 1984 roku uhonorowano go Dyplomem Honorowym z okazji XXXV-lecia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w dowód uznania dla jego wybitnych osiągnięć w popularyzacji polskiej sztuki teatralnej za granicą.

Filmografia

  • Kulig (1968) – reżyseria,
  • Pierścień królowej Anny (1970, reż. Maria Kaniewska) – obsada aktorska,
  • Czarne chmury (1973, reż. Andrzej Konic) – obsada aktorska w odc. 4,5,7,
  • Rzecz listopadowa (1976, reż. Bohdan Poręba) – obsada aktorska,
  • Kruk (1976, reż. Stanisław Janicki) – obsada aktorska,
  • Miłość ci wszystko wybaczy (1981, reż. Janusz Rzeszewski) – obsada aktorska,
  • Odyseja artysty (1984, reż. Bohdan Mościcki) – choreografia,
  • Księga Krzysztofa Kolumba (1992, reż. Ryszard Maciej Nyczka, Wojciech Starostecki, Artur Hofman) – obsada aktorska, choreografia.

Nagrody i odznaczenia

W uznaniu za swoje wybitne osiągnięcia, Bohdan Głuszczak został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. Do jego najważniejszych wyróżnień zalicza się: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Dodatkowo, Głuszczak otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 1967 roku przyznano mu odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, a cztery lata później, w 1971 roku, otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Głuchych.

W 1972 roku został oznaczony tytułem „Zasłużony dla Miasta Olsztyna”, a rok później uhonorowano go nagrodą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. W 1974 roku zdobył nagrodę czasopisma „Warmia i Mazury”. W późniejszych latach, w 1983 roku, wyróżniono go Nagrodą UNESCO Światowej Federacji Głuchych oraz Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych w 1984 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 2012 roku Bohdan Głuszczak został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Olsztyna, co świadczy o jego trwałym wkładzie w kulturę i społeczność lokalną.


Oceń: Bohdan Głuszczak

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:23