Piotr Chołołowicz


Piotr Chołołowicz, urodzony w 1971 roku w Hajnówce, to wybitny polski muzyk, który z powodzeniem specjalizuje się w grze na akordeonie. Jest absolwentem Katedry Akordeonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie zdobył nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne umiejętności, które stanowią fundament jego kariery muzycznej.

W latach 2000-2007 Piotr Chołołowicz działał jako muzyk w renomowanym wiedeńskim Burgtheater, co mogło znacząco wpłynąć na jego rozwój artystyczny oraz umiejętności estradowe. Jego dorobek muzyczny i doświadczenie w pracy z profesjonalnymi zespołami stanowi dowód na jego zaangażowanie i pasję do muzyki.

Życiorys

Edukacja

W latach 1986–1992 Piotr Chołołowicz kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, noszącej imię I. J. Paderewskiego. Jego nauczycielami w klasie akordeonu byli mgr Jan Gorczyca oraz mgr Jerzy Kozłowski. Po zakończeniu nauki w tej szkole, kontynuował edukację na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pod opieką prof. zw. dra hab. Joachima Pichury pogłębiał swoje umiejętności. Dodatkowo, odbył studia podyplomowe w Konservatorium der Stadt Wien, ucząc się pod kierunkiem prof. Gertrauda Winklbauer-Zourek. W trakcie swojej kariery artystycznej brał również udział w wielu mistrzowskich kursach interpretacji organizowanych przez wybitnych pedagogów, takich jak Mogens Ellegaard oraz Mie Miki.

Działalność artystyczna

Artysta uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, w tym w Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Pärnu (Estonia) oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Thorn (Holandia). Dodatkowe występy zrealizował na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Wiedniu (Austria) oraz na Letnim Festiwalu Bachowskim w Lipsku (Niemcy). Brał także udział w wydarzeniach takich jak Lindower Sommermusik oraz Festiwal Concerto di Primaestate w Palermo (Włochy). Jego obecność można było zauważyć również na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Trzebini.

W latach 2000–2007 Piotr Chołołowicz występował w muzie wiedeńskiego Burgtheater. Jako członek zespołów, takich jak Ars Harmonica oraz Button Hackers, koncertował nie tylko w Polsce, ale również za granicą – w takich krajach jak Austria, Bułgaria, Czechy i wiele innych.

Jako solista oraz kameralista miał zaszczyt współpracować z takimi orkiestrami, jak NOSPR, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna. Jego osiągnięcia obejmują także współautorstwo muzyki do filmu słoweńskiego reżysera Igora Sterka zatytułowanego Tuning, który zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim w 2005 roku.

W swojej karierze wielokrotnie zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, w tym w Bratysławie, Dunajskiej Stredzie oraz Klingenthal.

Działalność dydaktyczna

Jako nauczyciel i pracownik naukowy w Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Gliwicach, wykształcił liczne pokolenia młodych akordeonistów, którzy zdobyli wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. Studenci Piotra Chołołowicza są laureatami prestiżowych nagród z takich konkursów, jak te odbywające się w Bratysławie, Castelfidardo czy w Dunajskiej Stredzie.

Za swoje zasługi w zakresie dydaktyki otrzymał w 2015 roku odznakę honorową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznaną w uznaniu jego wkładu w rozwój kultury polskiej.

Dyskografia

Piotr Chołołowicz brał udział w wielu nagraniach płytowych, które znacząco wzbogaciły jego dorobek artystyczny. Do znaczących nagrań należy:

  • 1997.05. – nagranie CD Kyrillikata w Wiedniu (Wien, ZBOR 7401),
  • 1999.08. – udział w nagraniu CD Accordion for Film (AV Music Publishers B.V. 3764 AZ Soest, Netherlands),
  • 2000.06. – udział w nagraniu CD Colors of Silk zespołu Aras&Gülay w Wiedniu (Extraplatte Verlag EX 463-2),
  • 2001.04. – udział w nagraniu CD z utworami wyróżnionymi w austriackim konkursie Klang-gesetz (Wiedeń, Extraplatte Verlag EX 468-2),
  • 2001.05. – udział w nagraniu CD Sitamuki (Wiedeń, Thomas Hiller Verlag, Wien 2001),
  • 2001.11. – udział w nagraniu CD Cellivio w Wiedniu pod kierownictwem prof. Michaela Dallingera z Musikhochschule Linz,
  • 2002.05. – udział w nagraniu CD Czekałem wieczność (Orkiestra Symfoniczna KWK Staszic pod dyr. Grzegorza Mierzwińskiego, trio Ars Harmonica, 2002 DUX R.P.),
  • 2002.09. – CD Ars Harmonica Live, (Wiedeń 2002, AUME 2002),
  • 2003.07. – udział w nagraniu CD Andrẻ Heller – Ruf und Echo (Universal Music GmbH, Wien),
  • 2005.09. – DVD Tuning w reżyserii Igora Šterka (I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim, muzyka: AldoKumar, Piotr Chołołowicz),
  • 2005.11. – CD To mój anioł zespołu Button Hackers (Polskie Radio SA., 2006 PRCD 918R),
  • 2009.03. – udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Kochaj i tańcz w reż. Bruce’a Parramore,
  • 2009.09. – edycja CD Migrant Music Vienna (Wiedeń, Wienkultur LR 10932CD),
  • 2013.09. – udział w nagraniu CD Edward Bogusławski – Andrzej Krzanowski (Acte Prealable 2013, AP 0280),
  • 2016.10. – udział w nagraniu CD Wojciech Golec – Inspirations, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2016,
  • 2017.05. – Silesian Accordion Works / Piotr Chołołowicz, Wydawnictwo Akant, 2017.

Przypisy

  1. a b c d Piotr Chołołowicz [online], www.piotrchololowicz.pl [dostęp 16.10.2017 r.] strona główna serwisu

Oceń: Piotr Chołołowicz

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20