Przemysław Sadowski to znany polski aktor, który urodził się 18 marca 1975 roku w malowniczej Hajnówce.
W ciągu swojej kariery występował zarówno na scenach teatralnych, jak i w produkcjach telewizyjnych oraz filmowych, zyskując uznanie wśród widzów i krytyków.
Życiorys
Wczesne lata
Przemysław Sadowski spędził swoje dzieciństwo w Białymstoku, gdzie zdobył wykształcenie w Szkole Podstawowej nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza. Od najmłodszych lat rozwijał swoje sportowe pasje, począwszy od lekkoatletyki w trzeciej klasie, aż po piłkę ręczną, w której osiągał znaczące sukcesy jako król strzelców w turniejach dla dzieci.
W wieku dziesięciu lat rozpoczął naukę tańca towarzyskiego w klubie „Rytm”, a rok później zasilił szeregi drużyny piłkarskiej Jagiellonia Białystok, trenowanej przez Tomasza Frankowskiego i Marka Citkę. Ponadto uczestniczył w koszykówce oraz trenował rzut dyskiem przez rok.
Jako dorosły mężczyzna chętnie brał udział w wydarzeniach sportowych, reprezentując drużynę Marcina Gortata podczas meczów „Gortat Team” przeciwko Armii Polskiej. W dodatku przez cztery lata uczył się gry na fortepianie i ukończył naukę w ognisku muzycznym, zdobywszy wiedzę również w zakresie gry na gitarze.
W czasie nauki w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida o profilu sportowym zaangażował się w amatorski teatr PRO, gdzie debiutował w roli generała w sztuce Ernesta Brylla „Życie jawą”. Po ukończeniu matury, rozpoczął studia na Wydziale Lalkarskim filii PWST we Wrocławiu. Po roku przeniósł się na Wydział Aktorski do łódzkiej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, gdzie ukończył naukę w 1999 roku. Na jego roku studiowały również Anita Sokołowska oraz Monika Jarosińska.
Kariera sceniczna
W 1994 roku Przemysław zdobył pierwszą nagrodę podczas XVI Turnieju Sztuki Recytatorskiej w Wałczu, za swój monodram „Koncert życzeń”. Jego debiut sceniczny miał miejsce w 1997 roku, kiedy zagrał Elf w komedii „Sen nocy letniej” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie aktor związał się na lata 1997–1999.
Następnie występował w teatrach, takich jak Polski w Szczecinie (2000) oraz Scena Prezentacje w Warszawie (2000, 2002–2004). W Teatrze Na Woli wystąpił w sztuce Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” w 2006 roku, odgrywając rolę Menachema.
Jego gościnne występy obejmowały rolę Tezeusza oraz Oberona w przedstawieniu „Sen nocy letniej” w Teatrze Ateneum w 2012 roku. W Teatrze Capitol wystąpił m.in. jako lekkoduch Karol w „Następnego dnia rano” (2013) oraz jako Edgar Chisholm w „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” (2016). W 2014 roku został obsadzony w sztuce „Kochanie na kredyt” Teatru MY, gdzie zagrał Pawła Słodowca, a w Teatrze Komedia zagrał w przedstawieniach takich jak „Jak na wulkanie” (2014) oraz „Wariacka terapia” (2015).
Również w 2016 roku pojawił się w „Żonie potrzebnej od zaraz” oraz w „Komedii o napadzie na bank” (2017), pełniąc różnorodne role, a także wystąpił w komedii „Trema” (2018). Na początku 2020 roku zagrał dyrektora banku w komedii „Kredyt” w reż. Marcela Wiercichowskiego.
Kariera ekranowa
Już w czasach studenckich Przemysław zadebiutował na małym ekranie jako asystent w serialu „Syzyfowe prace” (1998), na podstawie dzieła Stefana Żeromskiego, z kolei dwa lata później powstała jego wersja kinowa. Rola policjanta w serialu dla dzieci „Mordziaki” (1998) wprowadziła go w świat dubbingu.
Jego pierwszy występ w filmie kinowym to rola bandyty „Francuza” w dreszczowcu Krzysztofa Langa „Strefa ciszy” (2000) u boku Edyty Olszówki oraz Roberta Gonery. Przez szereg lat brał udział w różnorodnych projektach, w tym w psychologicznym dreszczowcu Waldemara Dzikiego „Pierwszy milion” (2000), gdzie zagrał Jacka „Kurtza”, marzącego o tytule „pierwszy milion”. W sensacyjnym filmie „Enduro Bojz” (2000) wcielił się w Sowieta.
Oprócz tego gościł w wielu popularnych serialach telewizyjnych, takich jak „Więzy krwi” (2001), „Zostać miss” (2001) oraz „Klan” (2001–2002). Największą rolą w jego karierze stał się Kacper Szpunar w serialu Polsatu „Samo życie” (2002–2010). Pojawia się również w serialu kryminalno-sensacyjnym „Fala zbrodni” (2003–2004) oraz w produkcji TVN „Magda M.” (2006–2007), gdzie zagrał Filipa Starskiego, adoratora głównej bohaterki.
Jego uczestnictwo w czwartej edycji programu rozrywkowego TVN „Taniec z gwiazdami” z pewnością wzbogaciło jego medialny wizerunek. Niezapomniana pozostanie też jego rola w teledysku Ani Wyszkoni do piosenki „W całość ułożysz mnie” w 2013 roku.
Przemysław Sadowski ze względu na swoje aktorskie osiągnięcia oraz charyzmę często określany jest mianem „polskiego Richarda Gere’a”.
Kariera dubbingowa
Jego umiejętności dubbingowe również znalazły swoje odzwierciedlenie w licznych projektach, gdzie pożyczał swój głos m.in. w filmach takich jak „Garfield”, „Za linią wroga II: Oś zła”, „Koń wodny: Legenda głębin”, „Speed Racer”, „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”, „Dzwoneczek i tajemnica piratów”, „Ant-Man” oraz „Raya i ostatni smok”.
Życie prywatne
Przemysław Sadowski, znany polski artysta, 4 września 2004 roku poślubił aktorkęAgnieszkę Warchulską. Para doczekała się dwóch synów – Jana, który przyszedł na świat w 2005 roku, oraz Franciszka, urodzonego w 2011 roku. Dodatkowo, Przemysław ma córkę Małgorzatę, której narodziny miały miejsce w 1997 roku, z wcześniejszego związku.
Filmografia
Filmy
Przemysław Sadowski w ciągu swojej kariery zrealizował szereg znaczących ról filmowych. W 2000 roku zadebiutował jako asystent w filmie Syzyfowe prace. Postać Jacka Berger-Kurczewskiego, znanego jako Kurtz, zagrał w tym samym roku w obrazie Pierwszy milion. Współpracował również przy takich projektach jak Strefa ciszy, gdzie odegrał rolę Francuza, oraz Enduro Bojz, wcielając się w Sowieta.
W kolejnych latach Sadowski zdobył kolejne doświadczenia aktorskie w filmach takich jak Tam, gdzie żyją Eskimosi, W pustyni i w puszczy, czy Reich, gdzie wystąpił jako dealer narkotyków. W 2002 roku zagrał w Polonaise, a dwa lata później w Julia wraca do domu, w której ukazał się jako ranny mężczyzna. Również w 2004 roku pojawił się w filmie Siedem grzechów popcooltury w roli Maxa.
Jego kariera filmowa obejmuje takie tytuły jak Tylko mnie kochaj, Londyńczyk, czy Droga do raju. W 2010 roku zagrał Tadeusza Brzozowskiego w filmie Cisza, a w 2012 roku wystąpił w Tajemnica Westerplatte jako plutonowy Piotr Buder. W 2019 roku można go było zobaczyć w Futrze z misia i Na bank się uda. Najnowsze filmy, w których wystąpił, to 365 dni oraz show o tytule The End.
Seriale
Jako aktor telewizyjny, Sadowski ma na swoim koncie wiele znaczących ról. Jego pracę w telewizji rozpoczął w 1998 roku rolą asystenta w Syzyfowych pracach, kontynuując przygodę w Mordziakach jako policjant. W 1999 roku pojawił się w Pierwszym milionie. W latach 2001–2002 widzowie mogli śledzić go u boku doktora Łukasza Kobielskiego w serialu Klan.
W 2001 roku wystąpił również w popularnych tytułach jak Więzy krwi oraz W pustyni i w puszczy, a także w Na dobre i na złe. Przez wiele lat związany był z serialem Samo życie, grając Kacpra Szpunara. W kolejnych latach Sadowski wcielo się w wiele innych postaci w tytułach takich jak Fala zbrodni, Pensjonat pod Różą, czy Magda M..
W 2010 roku zagrał w Czas honoru, przywdziewając rolę przedstawiciela Komendy Głównej. Z kolei w ostatnich latach możemy go zobaczyć w nowych produkcjach jak Pierwsza miłość oraz Na Wspólnej, gdzie odgrywa postać kardiochirurga Lewa Nalepy.
Dubbing
Wszechstronność Przemysława Sadowskiego nie ogranicza się tylko do ról aktorskich w filmach i serialach. Miał także wiele okazji do pracy jako dubler. Przykłady jego pracy to uczestnictwo w produkcjach takich jak Głosy nocy, gdzie zadebiutował w 2000 roku. W 2004 roku użyczył swojego głosu postaci Nermala w Garfieldzie.
W kolejnych latach Sadowski dubbingował rożne postaci w grach wideo i filmach animowanych, w tym w Kapitanie Ameryce: Zimowy żołnierz i w Dzwoneczku i tajemnicy piratów. Jego najnowsze prace obejmują takie tytuły jak Raya i ostatni smok oraz Doktor Strange w multiwersum obłędu, co dowodzi jego ogromnych umiejętności jako aktora głosowego.
Przypisy
- „Doktor Strange w multiwersum obłędu”: obsada polskiego dubbingu – wSyncu [online], web.archive.org, 06.05.2022 r. [dostęp 07.05.2022 r.]
- Natasza Młudzik (14.05.2017 r.): Przemysław Sadowski: Znana twarz się przydaje. interia.pl. [dostęp 03.08.2020 r.]
- sl: Przyszedł jego czas. [w:] Życie na gorąco [online]. styl.interia.pl, 28.04.2013 r. [dostęp 26.10.2021 r.]
- a b c d Dominika Gwit/ PAP Life (04.05.2013 r.): Przemysław Sadowski: 'Marzyłem kiedyś o butach Nike’. [dostęp 03.08.2020 r.]
- Taniec z gwiazdami IV – Para VIII: Przemysław i Ewa. Onet.pl. [dostęp 15.04.2019 r.]
- Przemysław Sadowski: Jeśli grać, to uczciwie. DzieńMężczyzny.pl. [dostęp 03.08.2020 r.]
- Przemysław Sadowski. Teatr Capitol w Warszawie. [dostęp 03.08.2020 r.]
- Maria Klimczyk (03.01.2007 r.): Przemysław Sadowski – pedant w dżinsach. „Nasze Miasto”. [dostęp 03.08.2020 r.]
- Kto zatańczy w czwartej edycji „Taniec z gwiazdami”?. Wirtualnemedia.pl. [dostęp 08.08.2006 r.]
- Agnieszka Prokopowicz: Przemysław Sadowski: "To ja, Przemek. Polubicie mnie albo nie". [w:] Viva! [online]. party.pl, 08.11.2006 r. [dostęp 26.10.2021 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 8 w Białymstoku świętowała. Właśnie skończyła 70 lat!. „Kurier Poranny”. [dostęp 03.08.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Miłka Malzahn | Pius C. Ciapało | Adam Bobik | Joanna Litwin | Mariusz Anikiej | Radosław Romaniuk | Krzysztof Winiewicz | Katarzyna Budnik | Jarosław Perszko | Bohdan Głuszczak | Piotr ChołołowiczOceń: Przemysław Sadowski